Evropský strašák: Když německá byrokracie dusí inovace, celý kontinent přichází o miliardy
vytvořeno v Dall-e/prompt Hrot24.cz
Německo na rozcestí
Evropský strašák: Když německá byrokracie dusí inovace, celý kontinent přichází o miliardy
Zatímco nad jezerem Tegernsee visely nízké mraky, v sálech luxusního resortu probíhala debata, která by mohla změnit osud Evropy. Na summitu, přezdívaném „německý Davos“, se sešly stovky špičkových manažerů, ekonomů a politiků s jediným poselstvím: Je čas jednat. Nová vláda kancléře Friedricha Merze má podle nich historickou šanci prolomit dvouletou stagnaci – ale musí rychle splnit sliby.
šéfredaktor
Index DAX letos vzrostl o 18 procent, rekordy láme i automobilový průmysl. Pod povrchem však ekonomika skřípe: byrokracie, rozpočtové spory předchozí vládní koalice a tlak Číny či USA dusí inovace.
„Vláda nesmí propásnout okamžik. Pokud zaspí, důvěra investorů se rychle vypaří,“ varoval během panelové diskuze Karl-Theodor zu Guttenberg, bývalý ministr obrany a nyní šéf poradenské firmy Spitzberg Partners. Jeho výrok o „líném létě“ okamžitě rezonoval médii po celém Německu.
Stejně naléhavě zněly i hlasy průmyslu. „Němci jsou zpět. Jsme konkurenceschopní,“ prohlásila Hildegard Müller, šéfka Svazu automobilového průmyslu (VDA), ačkoli sektor čelí clům USA i přechodu na elektromobilitu.
Optimismus ale není naivní: Audi už avizuje nové investice. „Vláda musí poslat impuls, který rozhýbe celou ekonomiku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNBC generální ředitel Audi Gernot Döllner.
Reforma, nebo propad?
Ministryně hospodářství Katherina Reiche (CDU) během summitu přiznala: „Potřebujeme zásadní obrat. Po dvou letech recese nesmíme dopustit další stagnaci.“
Její plán? Zrychlit schvalování projektů, osekat byrokracii a vsadit na inovace. Farmaceutický gigant Eli Lilly například očekává, že koaliční dohoda o digitální transformaci bude „realitou do šesti měsíců“. „Rychlost je klíč,“ zdůraznil Alexander Horn, šéf německé pobočky společnosti.
Největší očekávání se však vážou k fiskálnímu balíčku ukotvenému v ústavě. Podle Patricka Trutweina z IKB Deutsche Industriebank jde o „základ pro restart produktivity“.
Skeptici ale připomínají, že podobné sliby už Německo slyšelo. „Krypto už není experiment. Je čas ho integrovat do hlavního proudu,“ dodal Matthias Voelkel, šéf burzy Boerse Stuttgart Group, který prosazuje reformu finančního sektoru.
Zrcadlo pro Evropu
Summit u Tegernsee nebyl jen setkáním elit. Byl zrcadlem obav celého kontinentu. Pokud Německo – motor EU – nezvládne reformy, dopad to bude mít od Lisabonu po Helsinky.
A jak řekla ekonomická poradkyně Veronika Grimm: „Vláda má před sebou obří úkol. Teď ukáže, jestli umí běžet sprint, ne maraton.“