Jan Souček, bývalý ředitel České televize
Foto: Michal Čížek / Hrot24
Odchod ředitele ČT
Jan Souček opouští Českou televizi a odnáší si „zlatý padák“ ve formě 12 mezd
Odvolaný generální ředitel České televize Jan Souček definitivně opustí svou kancelář 30. června – a s sebou si odnese ekvivalent dvanácti měsíčních mezd. Odstupné nedostane, konkurenční doložka mu však vynese téměř 3,5 milionu korun.
šéfredaktor
„Jeho pracovní poměr končí dohodou. Finanční podmínky odpovídají standardům vrcholového managementu,“ potvrdil ČTK mluvčí televize Radek Konečný. Souček, který stanici vedl od října 2023, tím završí necelé dva roky ve funkci, jež vyvolaly vlnu kritiky i překvapivých zvratů.
Nástupní mzdu 289 tisíc korun měsíčně – šestinásobek průměrné mzdy v ČT – schválila Součkovi televizní rada v roce 2023. Ačkoli měla být částka postupně upravována podle vývoje mezd v televizi, k úpravám nedošlo.
K základní mzdě přibyly bonusy: za konec roku 2023 získal 578 tisíc korun (80 procent maxima), za rok 2024 však už jen 289 tisíc korun (deset procent). Celkově si přišel na 5,5 milionu korun. „Problém nebyl v číslech, ale v porušování zákona o ČT,“ připomněl Konečný důvod Součkova odvolání.
Konkurenční doložka, která mu nyní zajišťuje příjem, má háček: Souček nesmí po dobu jednoho roku působit v médiích. Je to běžná praxe, aby jeho znalostí nemohla využít konkurence.
Kam míří odvolaný šéf? „Média už ne,“ tvrdí
Dočasným šéfem ČT se stal Michal Fila, který slibuje stabilitu: „Náš úkol je jasný – udržet chod televize a připravit půdu pro nového ředitele.“ Personální zemětřesení tedy nehrozí.
Pro Součka ale začíná nová kapitola. „Média jsem opustil po 31 letech. Teď potřebuju čas na rozhodnutí,“ svěřil se krátce po odvolání. Ačkoli spekulace o jeho přesunu do politiky či byznysu kolují, sám zůstává tajemný: „Uvidíme. Ale určitě to bude jiná liga.“
Jeho odchod však rezonuje i jako varování: řízení veřejnoprávní instituce není jen o ambicích, ale i o transparentnosti. Souboj s Petrem Dvořákem o post ředitele v roce 2023 sice vyhrál, dnes ale odchází s příchutí hořkosti – a otázkou, zda konkurenční doložka není spíš tichou dohodou „o neútočení“.