Loni obrali internetoví vykukové důvěřivce po celém světě o bilion dolarů
Ilustrační foto: Shutterstock.com
Zloději na internetu
Google má kladivo na online šmejdy. Stačí kliknout a AI pozná podvod
Ve vašem počítači je virus, zavolejte technickou podporu nebo si stáhněte náš program. Podobné výzvy často využívají podvodníci, aby se dostali k citlivým datům. Proti online šmejdům teď odhodlaně vytáhl Google, úspěšně k tomu používá umělou inteligenci.
ptk
Proti internetovým škůdcům hodlá Google používat svou verzi modelu Gemini AI, která na počítačích s Chromem a rozšířenou ochranou běží přímo na zařízení uživatele a varuje ho před vychytralou „technickou podporou“.
Je to důležitý krok – internetoví zločinci totiž využívají AI také a s její pomocí navrhují stále přesvědčivější klamavý obsah. Loni kvůli online zlodějům přišli spotřebitelé po celém světě o více než bilion dolarů.
Vedoucí inženýr pro Google Search Phiroze Parakh se domnívá, že odhalování podvodníků je nikdy nekončící boj. Jen co firmy nasadí novou obranu, začnou zločinci hledat cesty, jak ji obejít. „Teď obě strany získaly nové nástroje,“ vysvětluje Parakh. „Otázka tedy zní: kdo je využije účinněji? Kdo bude proaktivnější?“
Stále pokročilejší AI umožnila Googlu rozpoznávat podvody rychleji a efektivněji. Jeho současný model rozšířené ochrany v Chromu dokáže analyzovat potenciálně nebezpečnou stránku hned poté, co na ni uživatel klikne.
Pokud je stránka vyhodnocena jako škodlivá, zobrazí se uživateli ještě před jejím načtením varování. Teprve potom dostane možnost pokračovat.
Další aktualizace se týká uživatelů Androidu. Pokud dostanou podezřelé webové notifikace v Chromu a mají je povolené, nabídne jim Google možnost se z odběru automaticky odhlásit. Bez ohledu na zařízení používá Google nástroje AI k rozpoznání a blokaci podvodných výsledků ve vyhledávání. Od spuštění systému dnes firma blokuje dvacetkrát více nebezpečných webů. Jen loni společnost odstranila stovky milionů zavádějících výsledků hledání.
O úctyhodných osmdesát procent ubylo díky umělé inteligenci podvodů, které zákazníky nasměrovávaly k falešným stránkám zákaznické podpory a k operátorům, kteří se tvářili jako telefonisté aerolinek.
Google není sám, kdo užívá AI efektivně. Britská O2 nasadila na podvodníky Daisy. Konverzační chatbot je navržen jako senilní stařenka, která člověka na druhém konci linky umoří svou nechápavostí. Má k tomu nekonečně mnoho času.
Analýzu telefonních hovorů pomocí umělé inteligence používá také Microsoft. Pokud se hovor jeví jako podvodný, uživatele varuje.
A dobré zprávy má také americké ministerstvo financí – jen během fiskálního roku 2024 mu AI pomohla odhalit a získat zpět podvodně vylákané šeky v hodnotě jedné miliardy dolarů.