David Zeman, obchodní manažer společnosti Infor

Archiv

Myslete jinak

Přesun podnikových systémů do cloudu je o celkové změně uvažování

Firmy napříč odvětvími pokračují v digitalizaci. Globální společnost Infor působí ve 175 zemích světa a svá softwarová řešení poskytuje více než 67 tisícům zákazníků. V Česku a zemích střední a východní Evropy patří k lídrům v oblastech automotivu, strojírenství nebo potravinářství a distribuce. Obchodní manažer David Zeman v rozhovoru popisuje výhody automatizovaného cloudu a přibližuje přínosy nového řešení, které má společnost v nabídce díky nedávné akvizici.

Digitalizace se spíše naopak akcelerovala. Část firem najednou začala operovat s volným kapitálem, který měla naplánovaný na expanze třeba právě v Rusku. Prakticky ze dne na den se objevily rozpočty, které do té doby v tomto směru společnostem chyběly. Vedle toho v podstatě probíhá regulérní kybernetická válka a firmy, které v tuto chvíli nejsou v cloudu, musejí bezpečnost a další věci řešit po vlastní linii.

Pokud se bavíme o cloudu, který jako Infor poskytujeme, jsou firmy vlastně zaštítěny díky Amazon Web Services. Vztahují se na ně veškeré benefity, které z toho plynou. Není to řešení, když například dojde k výpadku elektřiny, to potom přicházejí na řadu řešení, která má většina výrobních podniků připravená. Máme třeba zákazníky, kteří jsou ve Slovinsku nebo v Chorvatsku v lokacích, které pravidelně výpadky elektřiny trpí. Řešit vstup do cloudu s takovými zákazníky je nejen výzva, ale i velice kreativní proces.

Ty tendence tam jednoznačně jsou, zatímco dříve jsme v rámci výběrových řízení vypracovávali nabídky v cloudu i on-premise, nyní už je zájem pouze o cloud. Dřív chtěl mít každý svoje vlastní řešení, které bylo ušité na míru přesně podle toho, co zákazník potřeboval. Nyní se firmy při přechodu na nový informační systém snaží spíše využít příležitosti a adaptovat nabízené best practice. Využívají to k narovnání a zefektivnění procesů, implementaci nových technologií, které za současného stavu nejsou schopné využívat. Dříve celý proces trval několik let, řešili jsme zvlášť systémy pro výrobu, finance, sklady, CRM, HR atd. Dnešní trend je, a my ho u našich zákazníků adresujeme, transformovat celý podnik najednou.

Když to zjednodušíme, pokud opakujeme implementaci u stejného druhu výroby, jsme schopni předvídat překážky a minimalizovat riziko pro zákazníka. Z toho plyne rozdíl v přístupu k implementaci, což v konečném důsledku pozitivně ovlivňuje cenu implementace a snižuje rizikovost projektu.

To je samozřejmě hodně různorodé. Pokud to zprůměrujeme, průměrná doba bude zhruba rok, během něhož jsme schopni systém prokonzultovat a nasadit. Samozřejmě vždy bude záležet na okolnostech a také na tom, jak je zákazník připravený. Narážíme na to, že firmy chtějí změnit svoje procesy, zefektivnit fungování, ale nejsou schopné se tak rychle transformovat. Už proto, že některé firmy fungují beze změny i desítky let. V takovém případě začíná celý proces transformace obecnou adopcí. Přijmout ji musejí všichni v celé společnosti, protože moderní firma je komplexní celek, který je vzájemně provázaný. Proto je pro úspěch celého projektu zásadní již průvodní analýza.

Jde o předního dodavatele MES, tedy softwaru pro řízení výrobních operací. Pomůže nám reagovat na požadavky zákazníků a aktuální nároky na moderní, chytrou výrobu. Těm společnostem, které se chystají na implementaci ERP a MES systému, můžeme nabídnout jedno integrované řešení, jež významně zkrátí návratnost investice.