Občané USA očekávají příchod finanční krize a obrnili se humorem
ilustrační foto, Shutterstock.com
Ekonomika
Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal. Američané žertují o recesi, tím ji ale posilují
Americká ekonomika podklesává v kolenou a občané Spojených států o tom nervózně žertují na internetu. Zatím sice nejde o recesi, enormní množství vtipů na toto téma je ale indikátorem, že by do ní nejsilnější trh na světě mohl spadnout. Zároveň jde podle odborníků o sebenaplňující se proroctví, k hospodářskému útlumu totiž často vede samotné negativní očekávání.
ptk
Pod nervózním úsměvem se ukrývá reálná úzkost, hodnotí jev zpravodajský web CNN. Poslední velká recese, k níž došlo mezi lety 2007 až 2011, škrtla americkým domácnostem čtvrtinu jejich majetku.
Uprostřed současné obchodní války, kterou rozpoutal prezident Donald Trump, je důvěra spotřebitelů nejnižší od května 2020.
A lidé přesto „dělají humory“. Není to nic neobvyklého, myslí si profesor sociologie na Temple University Dustin Kidd. „Televize a další formy populární kultury, včetně sociálních médií, jsou často mylně považovány za únik od reality,“ říká Kidd. „Je to ale naopak, když čelíme obtížným tématům, vtipy a zábava jsou užitečným způsobem, jak je zpracovat.“
Zatímco dříve o špatných časech žertovali hlavně profesionálové – kolem hypoteční krize v roce 2008 udělal moderátor Jay Leno o kolapsu stovky vtipů –, šíří se teď nálada hlavně po sociálních sítích.
Na Instagramu i TikToku se množí krátká videa, v nichž lidé své rozpoložení s nadsázkou ventilují. Najde se mezi nimi stand-up komik, který divákům doporučuje pečovat o duševní zdraví tím, že nebudou sledovat burzu, nebo muž, jenž místo zpráv o ekonomice posílá diváky na rundu Jägermeistra do baru. Výstupy nejsou zrovna Olympem ostrovtipu, čiší z nich ale zoufalá odevzdanost.
Podobná videa se rychle šíří a kromě toho, že pobaví, mohou mít podle profesora sociologie Dustina Kidda i reálný dopad. Když lidé žertují o svých obavách z recese, ovlivňují tím i ostatní. Lidé pak méně utrácejí a tím mohou zemi k hospodářskému útlumu ještě více přiblížit.
Trump vyhlašuje válku Hollywoodu: 100% clo na filmy natočené mimo USA
Odborníci oslovení CNN si všímají, že dnešní svět jako by ztratil schopnost reagovat na vnější impulzy vážně. Všemožné krize, včetně pandemie, změny klimatu a teď hrozby recese, vedou k odevzdanosti a ta zase k poslednímu útočišti, kterým je humor.
Ne všichni ale rezignovali. Někteří mileniálové, kteří zažili finanční krizi v roce 2008, se online i ve skutečném životě dělí s mladšími ročníky o rady, jak situaci zvládat. Na internetu se objevují videonávody na založení zahrady i recepty na vaření levných jídel.
Jak se situace vyvine, je těžké odhadnout. Zatímco profesionální ekonomové nedávají Trumpovu protekcionismu naději, sám americký prezident se nechal nedávno slyšet, že půjde o krátkodobou krizi, která je ale jen škobrtnutím před významným růstem.